فرزندخواندگی

سامانه فرزندخواندگی

1

سامانه فرزندخواندگی به منظور تسهیل و تسریع در خدمت رسانی به متقاضیان عزیز فرزندخواندگی طراحی شده است و در زمان نگارش این مقاله به صورت آزمایشی در تهران راه اندازی شده است.هرچند که سامانه فرزندخواندگی به صورت کامل و مناسب طراحی شده و استفاده از آن راحت است.در صورتی که تمایل به قبول فرزندخوانده دارید به شما توصیه میگردد که پس از خواندن این مقاله مقالات زیر را هم مطالعه کنید تا در این مسیر راحت تر حرکت کنید و به مشکلات کمتری برخورد کنید.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

فرزند خواندگی در آینه ی قرآن

2

 

با توجه به مقررات حقوق اسلام، در حقوق ایران نهادی به عنوان فرزند خواندگی به این مفهوم که فرزند خوانده از هر حیث در حکم فرزند واقعی باشد و از آثار رابطه بنوت بهره مند شود، وجود ندارد، اما با توجه به آن که نوع دوستی و کمک به نیازمندان در فرهنگ ایران و فرهنگ اسلام مورد تأکید و پذیرش قرار گرفته و به دلیل تأکیداتی که در اسلام در مورد ضرورت رسیدگی به ایتام و اطفال بی سرپرست مطرح شده است

 جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

 

 

 

قوانین فرزند خواندگي

3

 

خانواده واحد بنیادین جامعه و كانون اصلی رشد و تعالی انساناست ، و به تجربه ثابت گردیده كه كودك در محیط و فضای خانوادگیِ سالم بهتر رشدنموده و تكامل و تعالی می یابد . بدیهی است فرزندانی كه در محیط خالی از عشق ودلبستگی خانوادگی تربیت و بزرگ شوند در معرض بحرانهای عاطفی و روحی بسیاری قرارخواهند گرفت . لذا با وصف آنكه مؤسسات خیریه قانوناً موظف به نگهداری كودكان بی­سرپرست می باشند ، مقنن با تصویب مقررات قانونی خاص،سرپرستی كودكان بی سرپرست را تحتشرایطی به زوجین فاقد فرزند واگذار تا آنان در دامان پرمهر و عطوفت پدر و مادرمجازی خود پرورش یافته و انشاء اله بتوانند در آینده پذیرای مسئولیتی خطیر در جامعه اسلامی گردند

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

 

شرایط فرزندخواندگی و اولویت‌های واگذاری فرزند به خانواده‌ها

4

 

۴۴سال پیش بود که برای نخستین بار قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست در ایران تصویب شد اما به دلیل ایراداتی که داشت در سال ۸۷ اصلاح شد، اما تصویب نشد و بالاخره پنج سال بعد پس از اظهارنظرهای مختلف کارشناسان و البته تغییرات زیاد مردادماه سال ۹۲ به تصویب رسید. حالا با گذشت سه سال از تصویب این قانون، معاون اجتماعیی سازمان بهزیستی کشور شرایط فرزندخواندگی را تشریح می‌کند

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

 

روند اجرایی فرزند خواندگي و مدارک مورد نیاز

5

 

فرآيند اجرايي فرزند خواندگي در ستاد سازمان بهزيستي استان وتوسط كميته شبه خانواده استان انجام خواهد گرفت اعضاي كميته مشتمل است برمديركل بهزيستي استان ، معاون اموراجتماعي ، كارشناس شبه خانواده استان ، كارشناس فرزند خواندگي ، مددكار و كارشناس حقوقي استان .

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

 

اقدام برای فرزندخواندگی توضیح کامل و گام به گام

6

ابتدا مراحل اقدام برای فرزندخواندگی را به صورت خلاصه بیان می کنیم و سپس هریک از این مراحل را به صورت کامل توضیح میدهیم.

به تازگی برای اقدام به فرزندخواندگی سامانه ای ایجاد شده است به نام سامانه فرزندخواندگی. این سامانه همکنون در تهران و بعضی از شهرستان ها فعال است. به همین دلیل ما آن را به عنوان مرحله صفر در نظر میگیریم.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...

 

 

 

 

 

پذیرش و ترخیص فرزند در مراکز شبه خانواده

7

 

پذیرش و ترخیص فرزند در مراکز شبانه روزی دفتر امور شبه خانواده سازمان بهزیستی با معرفی نامه مقام قضایی شروع می گردد. پس از معرفی و دستور پذیرش توسط مدیرکل به حوزه معاونت امور اجتماعی ارجاع می گردد. بعد از ورود به معاونت تخصصی، دستور بررسی و توسط معاون امور اجتماعی صادر و کارشناس شبه خانواده ضمن انجام مصاحبه اولیه و بررسی شرایط عمومی پذیرش فرزند، مقدمات بررسی پرونده در کمیته شبه خانواده را فراهم می نماید. در کمیته شبه خانواده امکان بازگشت کودک نزد خانواده و یا خانواده جایگزین، با برقراری امداد ماهیانه (در صورت نیاز) و اخذ مجوز قضایی ترخیص صورت می گیرد و در غیر اینصورت ضمن تأیید کمیته شبه خانواده، کودک به خانه کودکان و نوجوانان انتقال می یابد.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...                

 

 

 

دفتر امور شبه خانواده

8

 

دفتر امور شبه خانواده به عنوان يکی از دفاتر پنجگانه حوزه معاونت امور اجتماعی مسئوليت مراقبت، تربيت و پرورش کودکان و نوجوانانی را دارا می باشد که به دلايل مختلف خانواده خود را از دست داده يا فاقد سرپرست موثر و با صلاحيت می باشد.

جهت اطلاعات بیشتر کلیک فرمایید ...